Zmarł Andrzej Lachowicz

Z żalem i smutkiem zawiadamiamy ,że 30 grudnia 2015 r. w wieku 76 lat zmarł artysta ANDRZEJ LACHOWICZ członek Okręgu Dolnośląskiego ZPAF.

 

 

Urodzony w 1939 roku w Wilnie. W latach 1957 – 1960 studia na AGH w Krakowie. Później w PWSSP we Wrocławiu (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) (dyplom w 1965). Członek ZPAF, wielokrotnie członek Rady Artystycznej ZPAF. W twórczości zajmował się się fotografią, grafiką, rysunkiem oraz teorią sztuki. Jego pomysłem było Międzynarodowego Triennale Rysunku we Wrocławiu, którego był komisarzem , organizowanego w latach 1978-1995.
W latach sześćdziesiątych uprawiał twórczość metaforyczną. Był współtwórcą neoawangardowej grupy i galerii "Permafo", która powstała w 1970 roku. Lachowicz brał udział w wystawie "Sztuka pojęciowa" ("Galeria pod Moną Lisą", Wrocław).
Od początku lat 70. zajmował się badaniem języka wizualnego fotografii. Do jego ważniejszych tekstów teoretycznych zalicza się publikację "Poziomy energetyczne sztuki" (1978) Andrzeja Lachowicza, która wywarła duży wpływ na polską teorię i praktykę artystyczną dwóch dekad.
W 1975 roku Lachowicz stworzył Znaki izomorficzne, w których analizie poddany został cień artysty, będący widmem/sobowtórem.
Na początku lat 80. Lachowicz zaprezentował wystawę "Energia upadku". Z

wcześniejszego cyklu Transplantacja  na płótnie fotograficznym wykonał prace Topologie. Brał udział w wystawie "Polska fotografia" intermedialna lat 80-tych (BWA Poznań, 1988), gdzie obok fotografii zaprezentował filmy wideo.

W 1990 roku i w latach następnych Lachowicz prezentował wystawy fotograficzne i malarskie pt."Energia luzu". W okresie1989/90 odbyła się wystawa, której był kuratorem (wraz z Adamem Sobotą) "Transgresje. Pogranicza fotografii" (BWA Wrocław), a w 1993 - "Transgresje II" (Muzeum Narodowe we Wrocławiu). Były to jedne z interesujących propozycji z tych lat, pokazujące przejście od konceptualizmu ku "fotografii inscenizowanej". W 2002 roku na wystawie "Wokół dekady. Fotografia polska lat 90-tych" zaprezentował swoje nowe prace, m.in. serię martwych natur Wrocław 24.06.1997. Poranek w pracowni. Przedstawia stan własnej kondycji i egzystencji, zbliżonej do stanu melancholii. Zmagania z przeciwnościami losu i chorobą. 

Retrospektywna wystawa Andrzeja Lachowicza odbyła się w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie w 2008 roku zgromadzone prace  prezentowały najważniejsze kierunki twórczości artysty.

Uzupełnieniem do tej wystawy była prezentowana w Bielsku-Białej rok później "Reanimacja".

Andrzej Lachowicz został odznaczony Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" w 2009 roku, a także Nagrodę im. Katarzyny Kobro.  

Jego prace znajdują się w zbiorach: Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, Muzeum Sztuki w Łodzi.

 

Niech pozostanie w naszej pamięci taki jak na zdjęciu sprzed kilku miesięcy.

Pogrzeb Andrzeja Lachowicza odbędzie się w czwartek 7 stycznia 2016 o godzinie 9.00 na Cmentarzu Kiełczowskim.

Składamy kondolencje i wyrazy współczucia Rodzinie Andrzeja Lachowicza.

 

Okręg Dolnośląski ZPAF

 

  • upload/63cdd70f0537b65e66f20493d175bbdc

    Andrzej Lachowicz 1939 - 2015


© 2013 ZPAF Okręg Dolnośląski, projekt: SKUMAK DESIGNERS