LUBLIN - spotkanie z Bogdanem Konopką - 22.05.2014

 

22 maja 2014 r. | czwartek, godz. 18.00

 

Sala Widowiskowa Inkubatora Medialno-Artystycznego UMCS | „Chatka Żaka" | Lublin, ul. Radziszewskiego 16

 

 

Akademickie Centrum Kultury UMCS „Chatka Żaka” zaprasza na spotkanie autorskie i konsultacje z mistrzem fotografii Bogdanem Konopką.. Otwarta formuła spotkania pozwoli młodym fotografkom i fotografom na posłuchanie tego, co na temat sytuacji fotografii w Europie powie nam doświadczony twórca aktywnie działający w obszarze fotografii artystycznej od wielu lat. Ważnym problemem podjętym przez artystę będzie powód dla którego sięgamy dziś po aparat i co tak naprawdę chcemy naszymi zdjęciami przekazać. Jakie są nasze zdjęcia? Komu dziś potrzebna jest moja fotografia? Czy język fotografii to kwestia uniwersalna, ponad czasem i zmieniającą się mentalnością? Jak odnaleźć swoją drogę pośród milionów obrazów pojawiających się w wirtualnym i realnym świecie? Czego oczekuje współczesny odbiorca (konsument?) fotografii? To pytania, które zadaje Bogdan Konopka nie tylko swoim uczniom i słuchaczom, ale również samemu sobie.

 

Drugim, ważnym elementem spotkania będzie możliwość konsultacji swoich fotografii. Tym którzy przyniosą zdjęcia Bogdan Konopka udzieli z pewnością kilku cennych uwag. Prosimy wybrać ważne dla siebie fotografie ograniczając się do mniej więcej 20-stu kadrów. Mile widziane wersje papierowe.

 

Artysta zaprezentuje kilka oryginalnych, papierowych prac z negatywu 8x10”.

 

Spotkanie współorganizuje i poprowadzi inny fotograf – Marcin Sudziński (Ośrodek „Brama Grodzka-Teatr NN” w Lublinie).

 

Zapraszamy!!!

---
Bogdan Konopka urodził się w 1953 roku w Dynowie. Jest jednym z głównych twórców ruchu „fotografii elementarnej” (lata 80. przy galerii Foto-Medium-Art we Wrocławiu). W Polsce mieszkał i tworzył do 1989 roku (Wrocław). Obecnie mieszka we Francji (Paryż) kontynuując swoją działalność artystyczną. Jest cenionym artystą z bogatą biografią: w 1998 laureat Grand Prix de la Ville de Vevey w Europejskim Konkursie Fotografii, stypendysta m.in. Miasta Paryż w 1994 i Ambasady Francuskiej w Pekinie w 2000 roku. Autor cyklu „Szary Paryż” i „Miasto Niewidzialne” prezentowanego w Instytucie Polskim w Paryżu, Centrum Pompidou (jak również w 2003 roku w Akademickim Centrum Kultury UMCS „Chatka Żaka”). Kilkakrotnie fotografował Chiny, co zaowocowało ekspozycjami „Jesień w Pekinie”, „Beijing Opera – work in progress”, „Chiny. Imperium Szarości”. Autor książek, dydaktyk i krytyk fotografii, współpracujący z polskimi pismami o sztuce „Format” i „Kwartalnik Fotografia”..

Zapraszamy również do zapoznania się z materiałami dotyczącymi artysty, które znajdują się w poniższych linkach:
http://fototapeta.art.pl/2003/bkl.php
http://fototapeta.art.pl/2010/bko.php
http://www.waclawwantuch.com/fk_bogdankonopka.html

--

_______________________
ACK UMCS Chatka Żaka
ul. Radziszewskiego 16
20-031 Lublin
www.ack.lublin.pl
sekretariat@chatkazaka.pl
tel.: + 48 (81) 533 32 01
fax: + 48 (81) 533 58 41

 

 

  • upload/5b14121d3a4f2686b47b5f9429377b53

    fot. Bgdan Konopka


© 2013 ZPAF Okręg Dolnośląski, projekt: SKUMAK DESIGNERS