WYSTAWA FOTOGRAFII BARBARY GÓRNIAK

Wystawa fotografii Barbary Górniak  „Kościoły Pokoju na Dolnym Śląsku”

 

Centrum Kultury „Zamek“ pl. Świętojański 1, Wrocław

Wernisaż w poniedziałek 17 lutego o godz. 18:00. Wystawa czynna do 23 marca 2014 r.

Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie gościnny występ zespołu wokalnego  Piú Mosso.

 

Wystawa i album zostały zrealizowane przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu z okazji obchodów jubileuszu 20-lecia partnerstwa Dolnego Śląska i Dolnej Saksonii.

 

W 2013 r. wystawę prezentowano w Hannover Congress Centrum, Konsulacie Generalnym RP w Hamburgu, Marienkirche Osnabrück, Schloss Bückeburg, Chapelle pour l’Europe i Eglise Notre Dame du Sablon w Brukseli.

 

Wystawa fotografii Barbary Górniak, należącej do Okręgu Dolnośląskiego ZPAF, przedstawia wyjątkowe zabytki architektury - Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy.

 

 

„Jako dzieło architektoniczne Kościoły Pokoju pozostają ponadczasowym przekazem, świadczącym o determinacji i sile ducha. Są istotnym dowodem zapoczątkowanych przemian społeczno-religijnych, kiedy trwały pluralizm religijny, promieniujący wówczas z krajów Rzeszy, inicjował powszechność postawy tolerancji w nowożytnej Europie. Po upływie wieków, konstrukcje kościołów wykazują zadziwiającą trwałość, pomimo zastosowanych do budowy niewyszukanych materiałów. Pozostają obecnie największymi w Europie obiektami, wzniesionymi w konstrukcji szkieletowo-ryglowej. W 2001 roku oba kościoły zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znalazły się tam jako jeden z trzynastu polskich obiektów w światowym wykazie najcenniejszych dzieł zabytkowej architektury. Kościół świdnicki zyskał, ponadto, znaczenie symbolu polsko-niemieckiego pojednania.  Tutaj właśnie w 1989 roku premier Tadeusz Mazowiecki i kanclerz Niemiec Helmut Kohl wspólnie modlili się o pokój i pojednanie między naszymi narodami. Wystawa, która jest prezentowana w jubileuszowym roku partnerstwa regionów – Dolnego Śląska i Dolnej Saksonii, podkreśla wagę ponadczasowego przesłania, emanującego z dzieła. Przetrwało, budząc nieodmienny podziw dla siły ludzkiego ducha i skali determinacji. Do dzisiaj kościoły pełnią pierwotną rolę jako miejsca zgromadzeń, religijnych przeżyć, integracji społeczności wokół chrześcijańskich zasad. Przez ich wnętrza przepływa rzeka Czasu, który zawsze niesie ludzkim społecznościom wyzwanie sprostania coraz to nowym przeciwnościom. Przesłanie zawarte w obydwu pomnikach kultury, trwających do dziś na Dolnym Śląsku, pozwala wierzyć w osiąganie pozoru niemożliwych celów. Są one dziełami ludzkich rąk i umysłów, które dla Boskiej chwały stworzyły dzieła pełne uniwersalnego piękna. Ukształtowało je pragnienie wolności, które w ludzkiej naturze pozostaje niezmienne i w każdej epoce jednakie”.

Tekst  Henryk Dumin 

replica rolex rolex replica
 • upload/ca7f9dcdc3b05485122c6ebcb13c530c

  Kościół Pokoju w Świdnicy

 • upload/4e555fb39f3ed86fdf45b88d49ca9398

  Kościół Pokoju w Świdnicy

 • upload/d2bff0d1ae62b3adcf1921a520e68e4f

  Kościół Pokoju w Jaworze

 • upload/4450891f73cfe5201fbb04da031fe99e

  Plakat


© 2013 ZPAF Okręg Dolnośląski, projekt: SKUMAK DESIGNERS