Bardzo smutna wiadomość, odszedł nasz Kolega BOGDAN KONOPKA

 

Znowu bardzo smutna wiadomość odszedł nagle nasz Kolega wybitny artysta fotografik  ZPAF Bogdan Konopka. 

1953 – 2019

 

 

OSTATNIE POŻEGNANIE ARTYSTY FOTOGRAFIKA  ŚP. BOGDANA KONOPKI

 ODBĘDZIE SIĘ 27 MAJA 2019 R. GODZ. 15.15 W CREMATORIUM PIERE LACHOISE

 71 RUE DES RONDEAUX 75020 PARYŻ

 STACJA METRA: GAMBETTA

 

W nocy z 18 na 19 maja zmarł Bogdan Konopka. Miał 65 lat.

Bogdanie, byłeś naszym przyjacielem, wspaniałym i mądrym człowiekiem. Niezwykle wrażliwym, nieprzerwanie refleksyjnym i doskonałym artystą. Twoje fotograficzne lekcje ciemności otwierały nam oczy. Stale poszukiwałeś, zadawałeś pytania, na które odpowiedzi były często bolesne i trudne. A czasem nie było ich wcale.

Twoja nagła śmierć przerwała masę planów, zaskoczyła Cię w trakcie Twej ogromnej twórczej i intelektualnej aktywności.

Po wydaniu swojej ostatniej, doskonałej książki Un conte polonais (Baśń polska) powiedziałeś w tegorocznej rozmowie w „Tygodniku Powszechnym”, że marzy Ci się „jeszcze jakaś Baśń francuska, a potem to chyba wypadałoby już odpocząć...”. Wiemy, że pracowałbyś jednak dalej. Miałeś zbyt wielki umysł i serce by przestać.

Odszedłeś za szybko. Nie potrafimy się z tym pogodzić.

                                                             / Mateusz Palka/

 

Bogdan Konopka   mieszkał i pracował w Paryżu. Fotograf, kurator i krytyk związany od roku 1994 z Pismem Artystycznym FORMAT, oraz Kwartalnikiem FOTOGRAFIA (2000-2012). Prowadził autorskie pracownie fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Fotografii w Arles we Francji, Warszawskiej Szkole Fotografii a od roku 2006 na Formation Supérieure w Ecole de la Photographie de Vevey w Szwajcarii. Laureat Grand Prix de la Ville de Vevey w Europejskim Konkursie Fotografii w 1998 roku. W swej twórczości preferował fotografię klasyczną, najczęściej wielkoformatową. Interesował się problemami związanymi z przeźroczystością medium i możliwościami rejestracji indywidualnych aspektów przeżyć duchowych ,które nazywał roboczo pejzażem wewnętrznym. W swoich tekstach poświęconych fotografii – a  głównie wybranym fotografom - odnaleźć można całe spektrum dostępnych dziś technik i metod obrazowania; także tych bez aparatu czy filmu. Są one najczęściej próbą zrozumienia możliwości komunikacji międzyludzkiej poprzez obraz fotograficzny we wszystkich jego postaciach.

Za wybitne osiagnięcia w dziedzinie fotografii otrzymywał nagrody i stypendia. W Polsce , którą regularnie odwiedzał prowadząc warsztaty i seminaria otrzymał odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej i Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

  • upload/cdb770850f5d36a0a66e7c63c4b173ac


© 2013 ZPAF Okręg Dolnośląski, projekt: SKUMAK DESIGNERS