Smutna wiadomość - odszedł od nas RYSZARD ANTONI WÓJCIK

Odszedł od nas RYSZARD ANTONI WÓJCIK

Pogrzeb Ryszarda Antoniego Wójcika  w poniedziałek 15.kwietnia 2019 r.

o godzinie 13.00 na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

 

W niedzielę 7 kwietnia 2019 roku odszedł od nas Ryszard Antoni Wójcik, nasz kolega związkowy, dla wielu przyjaciel, artysta malarz i fotografik, niestrudzony dydaktyk i miłośnik fotografii tradycyjnej. Aktywny uczestnik działań artystycznych naszego Okręgu ZPAF oraz indywidualnej wystawy, z unikatową ekspozycją abstrakcyjnych obrazów fotograficznych sporządzonych bez użycia kamery, poświęconej osobie i odkryciom  dokonanym przez Gabriela Lippmanna. Charakterystykę sylwetki artystycznej R. Antoniego Wójcika znakomicie uchwycił artysta malarz Łukasz Konieczko (ASP Kraków), który w przedmowie do katalogu do indywidualnej wystawy malarstwa abstrakcyjnego R. Antoniego Wójcika, prezentowanej w 2017 roku w galerii „4 ściany” Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie, pisze:”.... Tyle tytułem wstępu, a teraz czas na konkretny przypadek. Ryszarda Antoniego Wójcika pochłaniają różne pasje. Z wykształcenia konserwator dzieł sztuki, z zamiłowania technolog i badacz tematu, niestrudzony entuzjasta fotografii we wszystkich jej przejawach (tu warto dodać, że na tym polu również realizuje się jako pedagog prowadząc, założoną w 2005 roku, Pracownię Konserwacji Fotografii), fotografuje – używając wszelkich dostępnych technik, również fotografii otworkowej (z użyciem aparatu typu camera obscura), ratuje szklane negatywy, zajmuje się historycznymi technikami (szczególnie ulubione to techniki srebrowe, żelazowe i chromianowe), eksperymentując na ich polu tworzy również „abstrakcyjne” kompozycje. Czy tam właśnie ponownie odkryta potrzeba kreacji, a może ciągłe obcowanie ze sztuką (akademicka praktyka malarska jest oczywista, a prawie 30 letnia praca na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i. J. Matejki z pewnością nie może być pominięta) poskutkował różnymi artystycznymi poszukiwaniami, również w obszarze obrazu? O tym wie tylko sam autor. ... A na koniec myśl taka, może trochę w zastępstwie puenty. Nie zamierzam nikogo przekonywać do malarstwa abstrakcyjnego, udowadniać ile w nim siły i „piękna” ale namawiam, by spojrzeć na malarstwo ‘bez treści’ tak jak patrzymy na muzykę ‘bez słów’.”

         W konsekwencji swoich zamierzeń artystycznych R. Antoni Wójcik zaprezentował, na wspomnianej wystawie indywidualnej, jak wielką siłę wyrazu niosą intrygujące w formie, abstrakcyjne fotografie uzyskane bez użycia kamery, fotografie silne formą – bez „treści”, jak muzyka bez słów.

I ona będzie grać Twoje nuty w naszej pamięci. Spoczywaj w pokoju, Antoni.

 

                                                                                              Piotr Nowak

  • upload/12f0edb0704aa0f520a5b3859e4d5f18

    Ryszard Antoni Wójcik (1957-2019), foto Stanisław Kulawiak Wernisaż wystawy pt „Ag+ Hommage a Gabriel Lippmann” w Galerii ”Za Szafą”, Okręg Dolnośląski Związku Polskich Artystów Fotografików, Wrocław, 22 czerwca 2016 r.


© 2013 ZPAF Okręg Dolnośląski, projekt: SKUMAK DESIGNERS