Wystawa fotografii "BALETNICA W MIEŚCIE. Księga 1" Paweł Janczaruk & Anna Szafran

 

Wystawa fotografii "BALETNICA W MIEŚCIE. Księga 1"
Paweł Janczaruk & Anna Szafran


21 czerwca 2017, godz. 17.00
Muzeum Ziemi Lubuskiej
al. Niepodległości 15, Zielona Góra

Wystawa prezentowana do 27 lipca 2017 r.

Wystawa objęta patronatem ZPAF okręgu Dolnośląskiego w ramach obchodów 70-lecia ZPAF.„Baletnica w oknie” przedstawia piękno ukryte w ruchach tancerki, pozbawionej scenicznego makijażu, kostiumu” - tak napisała Ania Szafran, baletnica Społecznego Ogniska Artystycznego. „Miasto pełni tu bardzo ważną rolę. Urbanistyczny krajobraz staje się sceną dla sztuki, dzięki czemu każde zdjęcie jest inne” mówi Ania. 
W projekcie ważna jest rola obojga nas. Ania uczestniczy również w wyborze zdjęć. Dzięki temu, z poszczególnej sesji, pozostają te najlepsze. Balet na zdjęciach możne wyglądać dobrze lub źle. Najtrudniejszym nie jest zrobienie samych zdjęć, ale wybór najlepszych, na którym baletnica prezentuje się idealnie według prawideł techniki baletowej. Dla Ani tańczenie w balecie „pozwala na zdobywanie technicznych umiejętności, niezbędnych do tworzenia”. Moim zatrzymanie tego w fotografii.
Najpiękniejszym w naszym projekcie jest to, że Ania tańczy tylko dla mnie. Spektakl, którego świadkiem, widzem i rejestratorem jestem tylko ja. Ania ma również nadzieję, że: „„Baletnica w mieście” poruszy i zachwyci a w szczególności uświadomi, że posiadanie pasji to wielki skarb”.

 
Paweł Janczaruk
Członek ZPAF, artysta Fotoklubu RP. Prowadzący Warsztaty Fotowidzenia, oraz Pracownię Edukacji Fotograficznej ZUTW i Fotograficzna Fabryczna. Autor 38 wystaw indywidualnych. Uczestnik ponad 500 wystaw zbiorowych, gdzie otrzymał 75 nagród. Odznaczony: Srebrnym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Medalem „Zasłużony dla Fotografii Polskiej”,  Brązową Odznaką PFSF i Złotą Odznaką LTK.
Prace w kolekcjach prywatnych w Polsce, Holandii, Niemczech, Francji, Czechach i Belgii. Autor 4 książek o fotografii otworkowej oraz technikach szlachetnych i specjalnych.

Anna Szafran
Tegoroczna maturzystka. Ukończyła I LO w Zielonej Górze. Mając 7 lat rozpoczęła naukę tańca ludowego w Lubuskim Zespole Pieśni i Tańca, gdzie tańczy również obecnie. Z zespołem uczestniczyła w festiwalach w Polsce i za granicą (Niemcy, Czechy, Bośnia i Hercegowina, Rumunia). Tańczy balet klasyczny, pod okiem kierownika artystycznego Anieli Sidło, w Sekcji Baletowej SOA. Nagrody zespołowe: Lubuskia Gala Taneczna - PRO ARTE 2013, I nagroda w I Ogólnopolskim Konkursie Sztuki Baletowej - Elbląg 2013, oraz I nagroda w I Ogólnopolskich konfrontacjach Baletowych Tańca Klasycznego i Tańca Współczesnego Szkół Prywatnych i Ośrodków Kultury - Kołobrzeg 2015. Finalistka w kategorii solowej Ogólnopolskiego Konkursu Sztuki Baletowej - Elbląg 2013. W 2015 r. otrzymała stypendium twórcze artystyczne Miasta Zielona Góra. Uczestniczka warsztatów baletowych min. Ballet Summer School Gdynia 2015.

  • upload/35580f512f7558def669d3fd08b6fa6f


© 2013 ZPAF Okręg Dolnośląski, projekt: SKUMAK DESIGNERS