Wystawa - Michał Pietrzak _pspace

Wystawa w Muzeum Filumenistycznym w Bystrzycy Kłodzkiej w dniach 10.X.2016 do 20.XI.2016

 

96_16: JAREK KUJDA / MICHAŁ PIETRZAK

[ koncert / wystawa ]

 

Michał Pietrzak - PSPACE

[ wystawa: fotografia / video ]

 

wernisaż: 07.10.2016, godz. 18:00, wstęp wolny

wystawa: 07.10.2016 - 20.11.2016

miejsce: MUZEUM FILUMENISTYCZNE, Bystrzyca Kłodzka, Mały Rynek 1

 

Jarek Kujda - STREFA

[ koncert muzyki elektronicznej ]

 

start: 07.10.2016, godz. 20:00, wstęp wolny

miejsce: KAWIARNIA KULTURALNA, Bystrzyca Kłodzka, ul. Wojska Polskiego 26/15

 

zagrają:

JURA [ space electronic / dark core ]

MIKRO ORCHESTRA [ 8 bit / gameboy terror ]

TERESA [ new wawe / psychodelic ]

 

 

MICHAŁ PIETRZAK

Urodzony w 1977 r. w Bystrzycy Kłodzkiej. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Absolwent Wydziału Grafiki i Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Geperta we Wrocławiu, Wyższego Studium Fotografii w Jeleniej Górze oraz Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Autor wystaw indywidualnych i zbiorowych. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików.

Zawodowo zajmuje się architekturą. Twórczo wypowiada się głównie za pomocą fotografii oraz video, wykorzystując te media instrumentalnie - jako narzędzia do realizacji własnych zamierzeń koncepcyjnych, bo jak sam mówi: „fotografia nie ukazuje rzeczywistości, fotografia ją kreuje”.

W swoich pracach porusza zagadnienia jednostki w szerokim kontekście socjologiczno-urbanistycznym. Zestawia ją z pejzażem miejskim, który nie sprowadza się tylko do plastycznej formy wyidealizowanych przedstawień architektury. Jego założenia koncepcyjne odciskają się głęboko w formie obrazu, pozostając z nią w bezpiecznej harmonii. Finalne dzieło budowane jest wielopoziomowo przybierając formę poliptycznych obiektów składających się z pozornie spójnych kadrów fotograficznych, które zestawiane są z obrazem ruchomym. I choć punktem wyjścia jest tu zawsze fotografia to w efekcie końcowym tworzy ona z animacją video jedną spójną, równoważną całość.

Jak pisze Adam Sobota we wstępie do katalogu wystawy „pspace”: „Architektura nie sprowadza się dla niego do plastycznej formy, ale ukazuje ją jako poligon ludzkiej obecności, która stwarza, ożywia i przekształca przestrzeń. W tych relacjach ludzie wyznaczają puls życia poprzez uobecnianie się i zanikanie w ustalonym przez kamerzystę polu widzenia. To coś zupełnie innego niż typowe dla idealizowanych wizualizacji architektury ozdabianie ich wstawkami sylwetek ludzkich i elementów przyrody. Tutaj autor ukazuje autentyczny „habitat”, gdzie widoki banalnej miejskiej zabudowy i rytmy ludzkiej obecności stapiają się w fascynującą całość.”

 

www.michalpietrzak.com

www.facebook.com/michpietrzak

https://youtu.be/4vijYkWP9ag

 

pspace (ang. paper space)

komenda programu środowiska CAD (ang. Computer Aided Design) służąca do przemieszczania się między przestrzenią modelu, a przestrzenią papieru, w której za pomocą okien zawierających różne widoki opracowanego modelu, przygotowywany jest układ projektu do druku.

 

 

JAREK KUJDA

Rocznik 77. Trochę artysta oraz aktywator STREFY – przeglądu sztuki audio wizualnej. Niespokojny duch sięgający po różne środki ekspresji artystycznej. Uprawiał fotografię, grafikę komputerową (wyróżnienie na Young Electronic Arts 2000), animację 2D (Mikrokino FEST 2001 – Jugosławia), poezję (tomik „elektryczne sekatory na cmentarzu”), performance (razem z The Living Theatre i KKGF Chaos) oraz komponuje z wykorzystaniem instrumentarium elektronicznego. Lider projektów muzycznych: samploza lab anssample, kunstbande SLA, 17115, DOXAPINE, Gameboyzz Orchestra Project, Mikro Orchestra. Związany ze środowiskiem subkulturowym w latach 90. Był pomysłodawcą i wydawcą art zine’a „biały cień”. Brał udział w przeglądach i wystawach: Komplex Symplexu (Wrocław 2000, Brzeg 2001), Konstrukty (Kłodzko 2000), symplex komplexu (Wrocław 2001), Salon Sztuki (Kłodzko). Wystawy indywidualne: teraz (Bystrzyca Kł. 1996), ART EX (Kraliky 2000), digitalni grafika (Vysoke Myto 2001), .:0000000001:. (Festiwal Młodej Sztuki lAbiRynT – Kłodzko 2001).

 

www.mikroorchestra.com

 

JURA (a właściwie Mariusz Jura) to pochodzący z Rengersdorf niezależny producent muzyczny. Tworzy muzykę elektroniczną z pogranicza gatunków dark elektro, industrial techno, powernoise i darkcore. Na co dzień związany z projektem TERESA i MIKRO ORCHESTRA (dawniej Gameboyzz Orchestra Project), gdzie odpowiada mi.in. za bity, produkcję i mastering. W przeszłości klawiszowiec w zespole kunstbande SLA oraz breakbeatowym DOXAPINE. Na koncie płyta wydana w Holandii – noizzowy projekt 17115 oraz produkcje muzyczne na potrzeby kampanii reklamowych.

Wraz z projektem MIKRO ORCHESTRA koncertował na największych europejskich festiwalach sztuki m.in. Club transmediale (Berlin), FESTA ELETTRONICA (Rzym), experimentaclub (Madryt).

Występował także podczas WRO 03 International Media Art Biennale, Przeglądzie Sztuki Audiowizualnej STREFA oraz ELECTRO-GOTYK 2. W 2011 r. wraz z projektem MIKRO ORCHESTRA został wyróżniony przez najważniejszego polskiego twórcę muzyki elektronicznej Marka Bilińskiego za remix utworu „Ucieczka z tropiku”.

 

www.facebook.com/mariusz.jura1

 

MIKRO ORCHESTRA to pochodzący z Kłodzka zespół, grający inteligentną muzykę elektroniczną za pomocą kieszonkowych konsol do gier (np. GameBoy). Zespół stylistycznie nawiązuje do 8-bitowej sceny komputerowej (Commodore 64, Atari, ZX Spectrum itd.). Do 2006 r. występował pod nazwą „gameboyzz orchestra project”. Aktualnie jego skład stanowią: Jarosław Kujda, Mariusz Jura, Bogusław Krawczuk. Projekt powstał z potrzeby poszukiwania różnych źródeł dźwięku oraz energii. Oprócz muzyki, zespół tworzy i rozwija własne oprogramowanie do dźwięku i VJ-ingu z przeznaczeniem na konsole do gier (GameBoy Advance).

Zespół zadebiutował w 2001 roku występem podczas IX Międzynarodowego Biennale Sztuki Mediów WRO 01 we Wrocławiu. Jednorazowy eksperyment stał się projektem muzycznym zapraszanym na największe europejskie festiwalach sztuki elektronicznej takie jak Ars Electronica (Linz), Transmediale i Club transmediale (Berlin), Read_Me (Moskwa), Piemonte Share Festival (Turyn), FESTA ELETTRONICA (Rzym), experimentaclub (Madryt), Festival Emergences (Paryż), ENTERmultimediale (Praga), STEIM (Amsterdam), Microscopesession (Drezno), Social Hacking (Plymouth), Trondheim Matchmaking (Trondheim), MenschMeerMedien (Delmenhorst), Lange Nacht der Kontrastorchester (Berlin), HIGH_SCORE (Paryż), The parallel World Robots (Lille), Moeblierte Kindheit (Duesseldorf), EXIT festival (Paryż), Warsaw Electronic Festival i wielu innych.

Mikro Orchestra była także bohaterem audycji radiowych i telewizyjnych (BBC News, Copernicus, RAI, ARD, Viva Polska, TVP1, RTL2, ARTE) oraz artykułów w prasie krajowej i międzynarodowej. Zespół reprezentował także Polskę podczas obchodów Roku Polskiego w Austrii oraz Roku Polskiego we Francji. Na koncie ma także udział w amerykańskim filmie dokumentalnym „8 BIT - a documentary about art and video games” oraz szereg publikacji związanych ze sztuką współczesną np. Economising Culture: On 'The (Digital) Culture Industry'.

W 2008 r. muzycy zaprosili do współpracy berlińską wokalistkę Lidię Visconti, która swoim niezwykłym mezzosopranem, na zasadzie kontrastu, doskonale wzbogaciła ich surowe elektroniczne dźwięki.

W 2011 r. zespół został zaproszony do udziału w programie MAM TALENT gdzie swym występem wzbudził wiele kontrowersji i komentarzy.

 

www.facebook.com/mikroorchestra

 

TERESA

Nieślubne dziecko kunstbande SLA i Marzeń Artylerzystów, grające new wawe / psychodelic.

 

https://youtu.be/Y8wdG0be5D0

 

 

 

 

W piątek 7 października, w Muzeum Filumenistycznym w Bystrzycy Kł., odbył się wernisaż wystawy Michała Pietrzaka pt. „PSPACE”. Wstawa jest elementem składowym wydarzenia pt. „96_16: Michał Pietrzak / Jarek Kujda”, na które składa się wspominana wystawa oraz spotkanie z muzyką elektroniczną „Strefa” Jarka Kujdy, która miała miejsce w Kawiarni Kulturalnej, także w Bystrzycy Kł. Wydarzenie to jest w pewnym sensie jubileuszem autorów, odnoszącym się do ich pierwszej wspólnej wystawy, która odbyła się dokładnie 20 lat temu w Muzeum Filumenistycznym. Dziś, choć ich drogi twórcze ukierunkowały się w pozornie innych obszarach, znaleźli oni wspólny mianownik by po 20 latach ponownie zaprezentować wspólnie swój dorobek artystyczny.

Na wystawę „PSPACE”, którą można oglądać do 20 listopada 2016 r. składa się kilka zestawów prac oscylujących wokół tematu przewodniego, jakim jest ogólnie rozumiana „przestrzeń”, a dokładniej rzecz ujmując wzajemne oddziaływanie: jej na nas i nas na nią. Autor wypowiada się tu za pomocą fotografii, budując z nich poliptyczne obiekty zestawiane z poklatkowymi animacjami video. Tłem prac jest zurbanizowana przestrzeń miejska będąca punktem wyjścia do dalszych rozważań. Jak pisze we wstępie do katalogu wystawy Adam Sobota „Architektura nie sprowadza się dla niego do plastycznej formy, ale ukazuje ją jako poligon ludzkiej obecności, która stwarza, ożywia i przekształca przestrzeń. W tych relacjach ludzie wyznaczają puls życia poprzez uobecnianie się i zanikanie w ustalonym przez kamerzystę polu widzenia. To coś zupełnie innego niż typowe dla idealizowanych wizualizacji architektury ozdabianie ich wstawkami sylwetek ludzkich i elementów przyrody. Tutaj autor ukazuje autentyczny „habitat”, gdzie widoki banalnej miejskiej zabudowy i rytmy ludzkiej obecności stapiają się w fascynującą całość”.

Na „Strefie” Jarka Kujdy, można było usłyszeć zilustrowane wizualizacjami występy trzech projektów muzycznych: Jura, Mikro Orchestra i w niepełnym składzie Teresa.  Jura  to pochodzący z Rengersdorf niezależny producent muzyczny. Tworzy muzykę elektroniczną z pogranicza gatunków dark elektro, industrial techno, powernoise i darkcore. Na co dzień związany z projektem Teresa i Mikro Orchestra (dawniej Gameboyzz Orchestra Project), gdzie odpowiada mi.in. za bity, produkcję i mastering. W przeszłości klawiszowiec w zespole Kunstbande SLA oraz breakbeatowym Doxapine. Mikro Orchestra to pochodzący z Kłodzka zespół, grający muzykę elektroniczną za pomocą kieszonkowych konsol do gier typu  GameBoy. Zespół stylistycznie nawiązuje do 8-bitowej sceny komputerowej (Commodore 64, Atari, ZX Spectrum itd.). Do 2006 r. występował pod nazwą „Gameboyzz Orchestra Project”. Aktualnie jego skład stanowią: Jarosław Kujda, Mariusz Jura, Bogusław Krawczuk. Teresa, to jak określają sami jej członkowie, nieślubne dziecko Kunstbande SLA i Marzeń Artylerzystów, grające new wawe / psychodelic. Z okazji jubileuszu, część wizualizacji koncertowych nawiązywało do wydarzenia z przed 20 lat oraz prezentowała prace multimedialne Michała Pietrzaka.

 

MICHAŁ PIETRZAK, rocznik 77, urodził się w Bystrzycy Kłodzkiej. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Absolwent Wydziału Grafiki i Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Geperta we Wrocławiu, Wyższego Studium Fotografii w Jeleniej Górze oraz Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Autor wystaw indywidualnych i zbiorowych. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików.

Zawodowo zajmuje się architekturą. Twórczo wypowiada się głównie za pomocą fotografii oraz video, wykorzystując te media instrumentalnie - jako narzędzia do realizacji własnych zamierzeń koncepcyjnych, bo jak sam mówi: „fotografia nie ukazuje rzeczywistości, fotografia ją kreuje”.

W swoich pracach porusza zagadnienia jednostki w szerokim kontekście socjologiczno-urbanistycznym. Zestawia ją z pejzażem miejskim, który nie sprowadza się tylko do plastycznej formy wyidealizowanych przedstawień architektury. Jego założenia koncepcyjne odciskają się głęboko w formie obrazu, pozostając z nią w bezpiecznej harmonii. Finalne dzieło budowane jest wielopoziomowo przybierając formę poliptycznych obiektów składających się z pozornie spójnych kadrów fotograficznych, które zestawiane są z obrazem ruchomym. I choć punktem wyjścia jest tu zawsze fotografia to w efekcie końcowym tworzy ona z animacją video jedną spójną, równoważną całość.

 

JAREK KUJDA, rocznik 77. Trochę artysta oraz aktywator STREFY – przeglądu sztuki audio wizualnej. Niespokojny duch sięgający po różne środki ekspresji artystycznej. Uprawiał fotografię, grafikę komputerową (wyróżnienie na Young Electronic Arts 2000), animację 2D (Mikrokino FEST 2001 – Jugosławia), poezję (tomik „elektryczne sekatory na cmentarzu”), performance (razem z The Living Theatre i KKGF Chaos) oraz komponuje z wykorzystaniem instrumentarium elektronicznego. Lider projektów muzycznych: samploza lab anssample, kunstbande SLA, 17115, DOXAPINE, Gameboyzz Orchestra Project, Mikro Orchestra. Związany ze środowiskiem subkulturowym w latach 90. Był pomysłodawcą i wydawcą art zine’a „biały cień”. Brał udział w przeglądach i wystawach: Komplex Symplexu (Wrocław 2000, Brzeg 2001), Konstrukty (Kłodzko 2000), symplex komplexu (Wrocław 2001), Salon Sztuki (Kłodzko). Wystawy indywidualne: teraz (Bystrzyca Kł. 1996), ART EX (Kraliky 2000), digitalni grafika (Vysoke Myto 2001), .:0000000001:. (Festiwal Młodej Sztuki lAbiRynT – Kłodzko 2001).

 

PSPACE – Michał Pietrzak

[fotografia / video]

 

7 październik – 20 listopad 2016 r.

Muzeum Filumenistyczne, Mały Rynek 1, Bystrzyca Kłodzka

 

STREFA – Jarek Kujda

[muzyka elektroniczna]

 

7 paździrnik 2016 r.

Kawiarnia Kulturalna, ul. Wojska Polskiego 26/15, Bystrzyca Kłodzka

 

video relacja z otwarcia:

https://youtu.be/kZkGsmqgLoc

https://youtu.be/CwYFym8sIPA

 

fotorelacja:

https://www.facebook.com/michpietrzak/posts/305636003149904

 

wydarzenie FB:

https://www.facebook.com/events/1666454223668984/
https://www.facebook.com/events/1766977683516960/

więcej informacji na:
www.michalpietrzak.com
www.facebook.com/michpietrzak
www.youtube.com/michpietrzak
www.mikroorchestra.com

 

www.facebook.com/mariusz.jura1


 • upload/adb02b91b7988940cfea9dc368bda4ae

 • upload/70e10c6385931a334617d9b3c678f257

 • upload/e1c8d65cf252d9988b909112a37fa644

 • upload/d53d1182af082d0fa189b2f5e68346e5

 • upload/688800a44eec7fcb4d7e976c978d9115

 • upload/50b56195f1b4504479a368fe8da805a3

 • upload/f48ca4d8c3f1c0e69786477c308a8f0c

 • upload/a1f7bbfe0a67bd7f290976858f795af7

 • upload/336216887aedcec7d322fde2b32b68cf

 • upload/a3f975ded574b46b2bfe2ba1bd7299d6

 • upload/25ce4d71cb63b172822cb8b1f7e5d64d

 • upload/bea2df124d1e3de8ab3dcdbb06088020

 • upload/d4e8733528ddb5b4480bf83aff078355

 • upload/bc1688d0c94b5a5b41c47be273002382

 • upload/b23c9a50f18a505d234d796fd2323a74

 • upload/d4250f338f33ed95c22594b5f3c76759

 • upload/6815f2517100afd8abacb37df94334d8

 • upload/08d9971f9f84f8f0db04f7887bf4ce4d

 • upload/9223284de047a51a9a42122d7643cbb7

 • upload/10465809cbebc29b8a33414050caa5b0

 • upload/5df5b4f5173b063409d8096097cbe12b

 • upload/f4c18ac9dcae0d8a340432a69bd7ae55

 • upload/7e5cd52a99d287895ae9e6616f226d3e

 • upload/484271db2f6d2975d592b08f198de30a

 • upload/f94b2fb72be2bfa50a92058f99613be1

 • upload/73cd17a24a93971443a49967f5fb4326

 • upload/96415a327d461ae66d22782912ad01d2

 • upload/1c660e5b9c23eaa2b989b297f6e6957e

 • upload/01be5dd131147a422bf23e54be7b853b


© 2013 ZPAF Okręg Dolnośląski, projekt: SKUMAK DESIGNERS